دانستنی‌های غذا

مرینیت چیست و بهترین روش مرینیت کدام است؟

همه چیز درباره مرینیت غذا

آشپزهای حرفه‌ای خیلی خوب می‌دانند که مرینیت چیست و چه قدر می‌تواند در آشپزی اهمیت داشته باشد. مرینیت در واقع تکنیک‌ها و روش‌هایی است که برای مزه‌دار کردن انواع گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم کلمه‌ای فارسی را جایگزین مرینیت کنیم می‌توانیم از اصطلاح مزه‌دار کردن یا طعم‌دار کردن استفاده کنیم.

مرینیت چیست

کلمه مرینیت به روشی اشاره می‌کند که در آن گوشت در مایعی غوطه‌ور می‌شود تا طعم بهتری پیدا کند. در اصل این مایع که به نام ماریناد شناخته می‌شود در طول زمان به بافت گوشت و بخش‌های سفت‌تر آن نفوذ کرده و طعم گوشت را بهتر می‌کند.

مرینیت چیست

ماریناد برای انواع غذاها متفاوت است. اما پایه بیشتر طعم‌دهنده‌ها ادویه‌ها، روغن‌ها و مواد گیاهی متفاوت به همراه نمک هستند. تفاوت مرینیت کردن با اضافه کردن چاشنی و اسانس به غذا مشخص است. اسانس در واقع عصاره یک ماده است که به روش‌هایی مانند تقطیر به دست می‌آید. چاشنی هم ممکن است در طول پخت به غذا اضافه شود؛ اما مرینیت یک تکنیک آشپزی برای قبل از پخت است.

تا به اینجا تقریباً متوجه شده‌ایم مرینیت چیست اما چه طور از آن در آشپزی خودمان استفاده کنیم تا بهترین طعم را به دست بیاوریم؟ هر آشپز یا رستورانی برای طعم‌دار کردن غذاهای خود از تکنیک خاصی استفاده می‌کند که می‌تواند مخصوص و منحصربه فرد باشد. البته این اصلاً به این معنا نیست که آشپزهای غیر حرفه‌ای از روش‌های مناسب برای مرینیت غذا محروم‌اند.

امروزه انواع چاشنی‌ها و طعم‌دهنده‌های طبیعی و مصنوعی وجود دارند که کار آشپزی را راحت و نتیجه را چندین برابر لذت‌بخش کرده‌اند. اگر پاسخ سؤال مرینیت چیست را پیدا کرده‌اید وقت آن رسیده طعم‌دهنده مناسب را هم بیابید. برای هر غذا یک نوع چاشنی مناسب است تا طعمی ویژه ایجاد کند. چاشنی‌های لانزا در انواع طعم‌ها می‌توانند به شما برای رسیدن به طعم دلخواه کمک کنند. می‌توانید طریقه طعم‌دار کردن کباب با ده طعم لانزا را در این ویدیو مشاهده کنید.

انواع مرینیت کدام‌اند

همان طور که گفتیم برای مرینیت غذا روش‌های متفاوتی وجود دارد. اگر بدانیم انواع روش‌های مرینیت چیست دیگر به راحتی می‌توانیم طعم‌دهنده مورد نظرمان را انتخاب کنیم. روش‌های مرینیت غذا می‌توانند خیلی ساده یا در برخی موارد زمان‌بر باشند.

برخی رستوران‌ها برای رسیدن به طعم دلخواه از روش‌هایی مانند مرینیت در خلأ استفاده می‌کنند که نیاز به دستگاه خاصی دارد.‌ البته واضح است که برای داشتن یک غذای استاندارد و لذیذ روش‌های ساده‌تری هم وجود دارد.

  • مرنیت ادویه: این روش می‌تواند برای غذاهای پر ادویه استفاده شود. برای مثال در غذاهای هندی مقدار زیادی ادویه برای طعم‌دار کردن غذا استفاده می‌شود. در این روش تا ۱۵ ادویه مختلف با هم ترکیب می‌شوند و گوشت با این ادویه‌ها طعم‌دار می‌شود.
ادویه و چاشنی مناسب مرینیت غذا
  • مرینیت سبزیجات: استفاده از سبزیجات در مرینیت غذا بسیار رایج است. سبزیجات معطر برای ایجاد طعم و بوی خاص مورد استفاده‌اند. اگر می‌خواهید بدانید مزیت استفاده از سبزیجات برای مرینیت چیست به غذاهای لذیذی مانند قلیه‌ماهی فکر کنید که با سبزیجات معطر طعم‌دار شده‌اند. برای این روش می‌توانید از چاشنی سبزیجات معطر لانزا استفاده کنید که کار شما را سریع‌تر و نتیجه را لذیذتر می‌کند.
  • مرینیت کباب ترش: بسیاری از غذاهای ایرانی طبع ترش دارند. آشپزها از آب‌لیمو برای طعم بهتر انواع خورشت و گوشت استفاده می‌کنند. به خصوص برای مرینیت جوجه استفاده از پودر لیمو و ترکیب رب انار یا سایر طعم‌دهنده‌های ترش رایج و محبوب است. چاشنی کباب ترش لانزا با ترکیب طعم‌دهنده‌های طبیعی بهترین چاشنی را تولید کرده است.
  • مرینیت زعفرانی: چه چیزی بیشتر از زعفران می‌تواند غذاهای ایرانی را از سایر غذاها متمایز کند؟ زعفران یکی از باارزش‌ترین چاشنی‌های ایرانی است. شاید بپرسید مزیت استفاده از زعفران در مرینیت چیست. علاوه بر اضافه کردن رنگ و بوی فوق‌العاده، زعفران باعث می‌شود گوشت نرم و خوش‌طعم شود. برای بسیاری از غذاها می‌توانید از چاشنی جوجه کباب زعفرانی لانزا استفاده کنید.
  • مرینیت باربیکیو: باربیکیو همان‌طور که از نامش مشخص است حس و حال دودی به غذا می‌دهد. عطر و طعم غذاهای کبابی و دودی کاملاً متفاوت است. چاشنی باربیکیو لانزا بدون مواد نگه‌دارنده می‌تواند این طعم و عطر را به غذای شما اضافه کند.
ادویه باربیکیو و طعم دهنده گوشت
  • مرینیت تندوری یا تند: عاشقان غذاهای تند حتماً با طعم تندوری آشنا هستند. ادویه‌ها و فلفل‌های تند پایه طعم تندوری‌اند. اگر به این نوع از غذاها علاقه دارید می‌توانید از چاشنی جوجه کباب تند ساشه لانزا در غذای خود استفاده کنید و گوشت‌های خود را قبل از پخت در این مواد بخوابانید.

برای سفارش مرینیت‌های لانزا می‌توانید در اینستاگرام لانزا دایرکت دهید یا از طریق سایت لانزا سفارش دهید. همه چیز برای یک آشپزی راحت و یک طعم عالی مهیا خواهد شد.

بهترین روش برای مرینیت گوشت قرمز کدام است

با دانستن معنی مرینیت و انواع چاشنی‌ها برای طعم‌دار کردن گوشت وقت آن رسیده به سراغ مرینیت گوشت برویم. گوشت قرمز به خاطر بوی خاصی که دارد باید به‌خوبی طبخ شود تا عطر و طعم خوب را در کنار هم داشته باشد. بنابراین خوب است گوشت قبل از پخت مرینیت شود.

موادی که معمولاً در طعم‌دار کردن گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماست، روغن زیتون، روغن آفتاب‌گردان، روغن کنجد، انواع ادویه، نمک و فلفل هستند. حتی گاهی استفاده از سبزیجات معطر مانند ریحان، پونه کوهی و جعفری می‌تواند در مرینیت گوشت تأثیر مثبت داشته باشد.

ممکن است ترجیح دهید گوشت طعم شیرین داشته باشد پس بد نیست بدانید نقش طعم‌دهنده شیرین در مرینیت چیست. سس گوجه فرنگی، عسل و سس باربیکیو می‌توانند به گوشت طعم شیرین بدهند. پس مواد ماریناد را با توجه به ذائقه خود انتخاب کنید تا طعم مناسب را به دست آورید.

مزه دار کردن و طبخ گوشت

مرغ را با چه روشی طعم‌دار کنیم

برای آنکه به نتیجه دلخواه برسید می‌توانید از قطعات باریک‌تر مرغ استفاده کنید. مزیت این روش مرینیت در این است که مواد بیشتر به داخل گوشت نفوذ می‌کنند. اما برای طعم‌دار کردن مرغ محبوب‌ترین مواد مورد استفاده مرینیت چیست.

آب لیمو، روغن زیتون، سس سویا، خردل، فلفل و پودر سیر از جمله موادی هستند که می‌توانید با توجه به ذائقه خودتان برای طعم‌دار کردن مرغ استفاده کنید. مرینیت مرغ فقط یک روش صحیح ندارد. می‌توانید قبل از مرینیت مرغ را بکوبید تا هم نرم شود و هم مواد راحت‌تر به داخل آن نفوذ کنند.

بهترین روش مرینیت ماهی کدام است

سلیقه خود را در اولویت بگذارید. در این صورت می‌توانید از بین تمام طعم‌دهنده‌ها بهترین را انتخاب کنید. قبل از هر کاری برای نیم ساعت ماهی را در نمک بگذارید تا حسابی طعم‌دار شود. سپس از سیر، پیاز، روغن زیتون و سبزیجاتی مانند گشنیز و تمبر هندی برای ایجاد یک طعم خاص استفاده کنید.

چاشنی برای مرینیت ماهی

نکات مهم برای مرینیت کردن

  • زمان مرینیت می‌تواند از ۱ یا ۲ ساعت تا ۲۴ ساعت باشد. این زمان با توجه به حجم گوشت و مواد مورد استفاده متفاوت است. اما نگذارید گوشت بیش از ۲۴ ساعت در مواد باشد چراکه ممکن است سفت شود.
  • مواد شیرین‌کننده زودتر از مواد دیگر پخته می‌شوند بنابراین هنگام پخت گوشت با مرینیت شیرین مراقب باشید.
  • قبل از مرینیت روی گوشت شیارهایی ایجاد کنید تا مواد بهتر به خورد آن بروند.

وقت آن رسیده از آشپزی و امتحان طعم‌های بی‌نظیر و خاص لذت ببرید. شما می‌دانید مرینیت چیست و چه روش‌هایی برای طعم دادن به غذا وجود دارد پس حتماً آنها را امتحان کنید و اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *