آموزش آشپزی

راهنمای کامل مرینیت استیک

مراحل مرینیت گوشت استیک

برخی غذاها در طول زمان آن‌قدر مشهور شده‌اند که دیگر به مکان خاصی تعلق ندارند و یک غذای بین‌المللی محسوب می‌شوند. استیک گوشت از آن غذاها است اما طبخ آن می‌تواند کار دشواری باشد. مرینیت استیک راه و روش خاصی دارد که تفاوت بین یک غذای لذیذ و یک غذای معمولی را مشخص می‌کند.

پخت استیک بسته به ذائقه هر فرد متفاوت است برخی گوشت نرم‌تر و برخی سفت‌تر را می‌پسندند اما در هر صورت مرینیت اولین و مهم‌ترین مرحله برای رسیدن به طعم دلخواه است. چاشنی‌های لانزا کار مزه‌دار کردن استیک را راحت می‌کنند و حق انتخاب زیادی به شما می‌دهند.

مواد لازم برای مرینیت استیک

مزه‌دار کردن گوشت استیک

متخصصین روش‌های زیادی را برای مزه‌دار کردن استیک پیشنهاد می‌کنند. هر روش مرینیت گوشت یک تأثیر خاص بر گوشت می‌گذارد و بافت گوشت را به نحوی تغییر می‌دهد. به طور معمول مواد در طول زمان مرینیت تا عمق سه سانتی‌متری گوشت نفوذ می‌کنند. اما PH مواد مرینیت و مدت زمان ماندن گوشت در مواد از المان‌های مؤثر برای طعم‌دار کردن گوشت است.

ریحان، رزماری، جعفری، سیر و پیاز از طعم‌دهنده‌های مشهور برای مرینیت استیک هستند. برای اینکه به راحتی به ترکیب مناسب از این مواد برسید چاشنی‌های سیر و کره لانزا و چاشنی سبزیجات معطر لانزا را با هم ترکیب کنید و گوشت را به آن آغشته کنید.

بسته به انتخاب خودتان می‌توانید مواد دیگر را نیز به گوشت خود اضافه کنید. چاشنی‌ها را با سس بالزامیک و روغن زیتون مخلوط کنید و گوشت را کاملاً با مواد بپوشانید.

یکنواختی در مزه‌دار کردن مواد

در مرینیت استیک مهم است که همه جای گوشت به طور یکنواخت به مواد آغشته شود. می‌توانید از چند تکنیک برای مرینیت بهتر استفاده کنید. کیسه‌ای را بردارید مواد را به همراه گوشت داخل کیسه بریزید. در آن را محکم ببندید و خوب کیسه را تکان دهید. به این ترتیب کل گوشت به مواد آغشته خواهد شد.

مایه مرینیت گوشت

در روش دوم کاسه‌ای را بردارید چاشنی لانزا را به همراه گوشت داخل ظرف بریزید و در آن را با سلفون بپوشانید. حواستان باشد که قبل از بستن در ظرف، گوشت را داخل مواد بقلتانید تا مواد به شکل یکنواخت به تمام قسمت‌های گوشت برسد.

نکته مهم بعدی در مرینیت گوشت ایجاد شیار بر روی گوشت است. ازآنجاکه گوشت استیک نسبتاً ضخیم است و مواد مرینیت تنها تا عمق چند سانتی‌متری گوشت نفوذ می‌کند ایجاد شیار در گوشت به نفوذ بیشتر مواد در گوشت و ایجاد طعم بهتر کمک می‌کند.

زمان لازم برای مرینیت گوشت

برای آنکه گوشتتان نرم شده و به خوبی مزه‌دار شود باید زمان کافی به آن بدهید. زمان مرینیت گوشت بین ۲ تا ۲۴ ساعت است. البته این زمان به نوع موادی که استفاده کردید بستگی دارد. چاشنی لانزا در زمان کوتاه‌تری طعم مناسب را ایجاد می‌کند.

اگر برای مزه‌دار کردن گوشت از مواد اسیدی مانند آب لیمو استفاده کرده باشید ۲ ساعت زمان کافی برای طعم‌دار کردن گوشت است. زمان بیشتر ممکن است به صورت معکوس عمل کند و باعث شود گوشت زیادی سفت شود. همچنین مرینیت استیک با کیوی از روش‌های محبوبی است که به زمان کمی نیاز دارد. اگر کیوی بیش از حد بر روی گوشت بماند به خاطر وجود آنزیم‌ها گوشت را مانند خمیر نرم می‌کند.

روش پخت استیک

بهترین دما برای مرینیت استیک بین ۵ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. پیشنهاد می‌کنیم زمانی که گوشت را داخل مواد خواباندید آن را داخل یخچال قرار دهید و برای بیش از دو ساعت منتظر بمانید تا مواد به خوبی به خورد گوشت برود.

بهترین چاشنی برای مرینیت استیک

برای مزه‌دار کردن استیک و مرینیت گوشت پیشنهادهای مختلفی داده می‌شود. از مرینیت استیک با دلستر تا استفاده از سرکه انگور. هر کدام از این مواد می‌توانند طعم متفاوتی را ایجاد کنند. اما برای هر ماده‌ای روش خاصی هم وجود دارد که کار مرینیت استیک را سخت و زمان‌بر می‌کند.

به طور معمول این مواد به تنهایی استفاده نمی‌شوند و با ادویه‌های دیگر ترکیب می‌شوند. پایه چاشنی‌های اصلی برای بهترین مرینیت استیک انواع فلفل، نمک، سبزیجات معطر، سیر و روغن‌ها هستند. می‌توانید این مواد را با هم ترکیب کنید تا به طعم دلخواه خود برسید.

چاشنی لازم برای مزه دار کردن استیک

تا به اینجا روش‌ها و مواد متفاوت برای مرینیت استیک را بررسی کردیم. برای درست کردن بسیاری از این مواد باید زمان زیادی صرف کنید تا به ترکیب مناسبی از ادویه‌ها و طعم‌دهنده‌های طبیعی برسید. چاشنی‌های لانزا می‌توانند این مشکل را برطرف کنند. با توجه به ذائقه خود یکی از ده طعم بی‌نظیر چاشنی‌های لانزا را انتخاب کنید و گوشت خود را با آن مزه‌دار کنید.

پخت استیک

نکته مهم این است که قبل از گذاشتن گوشت داخل ماهیتابه صبر کنید تا گوشت به دمای محیط برسد. برای این کار خوب است که گوشت را داخل فویل بپیچید و ۲۰ دقیقه‌ای صبر کنید. این کار کمک می‌کند که گوشت آبدار بماند و سفت نشود.

برای رسیدن به یک استیک لذیذ دو مرحله اصلی وجود دارد. اولین مرحله مرینیت استیک و دومین مرحله پخت آن است. بعد از آنکه به اندازه کافی گوشت را داخل چاشنی نگه داشتید، وقت آن رسیده که گوشت را بپزید. زمان پخت گوشت استیک به طور معمول حدود ۴ دقیقه است. ممکن است با توجه به ذائقه افراد این زمان تغییر کند.

زمان لازم برای پخت استیک

اگر می‌خواهید خیلی دقیق و حرفه‌ای باشید می‌توانید از دماسنج‌های آشپزی استفاده کنید. برای طبخ استیک آبدار باید دمای داخل گوشت ۱۳۵ درجه سانتی‌گراد باشد و برای استیک مدیم و ولدان به ترتیب دمای ۱۴۰ و ۱۴۵ درجه سانتی‌گراد مناسب است.

با روش صحیح می‌توانید یک استیک استاندارد و خوشمزه درست کنید. مرینیت استیک با چاشنی سیر و کره و سبزیجات لانزا طعم استیک را بهتر و آشپزی را ساده و لذت‌بخش می‌کند. وقت آن رسیده از پختن و خوردن استیک خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *